איטליה – תשעה ימים בהרי הדולומיטים (AV1)

אוגוסט 2014, בלי הכנה פיזית מוקדמת אך עם התרגשות עצומה ורצון עז לטרוף את העולם יצאנו לאחד הטראקים היפים והמאתגרים שחוויתי עד היום. זהו טיול שטמן בחובו הפתעות וחוויות היכלו למלא מספר טיולים. מסלול זה מכיל נוף עוצר נשימה מאגם מרשים ליער סבוך ועד לתצפית מרהיבה בגובה 2800מ. טיפסנו על בולדרים, חצינו נהרות, נעזרנו בסולמות, צעדנו בשבילים תלולים וצרים על צלע ההר ובפסגתו, הלכנו על קרחונים, נפלנו וקמנו, זחלנו במערות ממלחמת העולם הראשונה, ראינו פלא עולם, אכלנו ארוחות גורמה ובימים אחרים הסתפקנו בביצה קשה ותה חם מקערה, ישנו בחדרים משותפים, פגשנו אנשים מרתקים ומזג האוויר הפתיע אותנו בכל יום מחדש מיום שימשי חמים ומענג לטיפות גשם מלטפות שהתחזקו ונחלשו לסירוגין ועד לסופת שלגים שהפתיעה באמצע הטיפוס. כמו שאמרתי בהתחלה, הפתעות רבות יש למסלול זה להציע אז נראה לי שכל שנותר הוא פשוט לצאת לדרך.

נקודת התחלה: Lago di Braies   נקודת סיום: Belluno   אורך מסלול: 125 ק"מ

הנקודה הגבוהה ביותר במסלול: 2752 מ' (Lagazuoi)  

הנקודה הנמוכה ביותר במסלול: 389 מ' (Belluno)

28.8.2014, טיסה מישראל למינכן, יצאנו ב9 בבוקר, לאחר עיקוב הגענו למינכן ב17:00. רכשנו שני כרטיסי רכבת, אחד משדה התעופה לעיר(40 דק נסיעה) והשני הוא ליום למחרת, תחילת המסלול. נשארנו ללילה בהוסטל Wombats City Hostel Munich.

עלות כרטיס הרכבת לתחילת המסלול היה כ60יורו ליחיד. 29.8.2014, 9:38, עלינו על הרכבת לאחר שהצטיידנו בצידה לדרך. לאחר כ4 שעות נסיעה הגענו לFortezza שם החלפנו רכבת לVilabassa. בעיירה זו עלינו על אוטובוס קו 442(2.5 יורו) שהביא אותנו לתחילת המסלול, מלון hotel lago di braies בשעה 15:30. הגענו למלון המרהיב שנראה כמו בסרטים, נדהמנו מהנוף המשקיף לאגם והתענגנו על הרוגע והיופי שהקיף אותנו לפני תחילת המסע. זו בהחלט הנקודה בה אני ממליצה להתחיל ובטח שלא לפספס לינה במלון קסום זה השוכן למרגלות האגם.

נקודת התחלה: Lago di Braies    נקודת סיום: Sennes    מרחק: 9ק"מ    זמן: 5 וחצי שעות 

עלייה: 1021מ'    ירידה: 376מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 2388מ'

המסלול מתחיל בהקפת האגם מצד ימין. ההליכה היא על דרך כורכר מסודרת הנותנת מדי פעם תצפיות טובות על האגם דרך העצים. כשמגיעים לצומת דרכים פונים שמאלה, ממשיכים ללכת בצמוד לחוף האגם עד שמזהים שלט עץ קטן עם סימון השבילים  1-4. בשלב זה השביל עוזב את חוף האגם היפה ומתחיל לטפס בשיפוע מתון עד שמגיעים ל Biella.

היום הראשון תמיד נחשב ליום "הקשה ביותר". הסיבה לקושי זה נובעת מכך שאנחנו עדיין לא חלק מהדרך, הגוף עדיין לא התרגל לשגרת ההליכה ולמשקל שעל הגב. מבטיחה שלכם שיש ימים קשוחים יותר אבל הם לא ירגישו כך מאחר ואתם כבר תהיו חלק מהטבע וההרים מבחינה מנטלית ופיזית. כך שתהיו מוכנים ליום מאתגר שפותח את המסלול אך עם ידיעה שזה יעבור לאחר שהגוף והנפש יתרגלו לסביבתם החדשה.

לאחר העלייה הולכים על דרך כורכר רחבה ונוחה במגמת ירידה. השביל הרשמי עוזב את דרך הכורכר וחוצה את הרכס, דרך זו יפה יותר אך יש אפשרות נוספת, להמשיך ללכת בדרך הכורכר הנוחה. שתי הדרכים מובילות לאותה הנקודה, Sennes. אנחנו החלטנו להמשיך עם השביל הרשמי וחצינו את הרכס. הגענו לאכסניה בשעה 15:30 בדיוק כשהחל לרדת גשם בחוץ.

האכסניה מושלמת! אווירה משפחתית נהדרת, 32יורו לינה וארוחת בוקר. ישבנו לתכנן את המשך הטיול ופגשנו זוג מקסים. ב19:00 החלה ארוחת הערב שבסופה התאספו בעלי המקום וחברים עם כלי נגינה, פינקו אותנו בצ'ייסרים על חשבון הבית ושרו עד שהאלכוהול הכריע.

נקודת התחלה: Sennes    נקודת סיום: Fanes    מרחק: 11ק"מ    זמן: 6 וחצי שעות 

עלייה: 655מ'    ירידה: 750מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 2116מ'

לאחר הכנת סנדוויצ'ים יצאנו לדרך ב08:00. ההליכה נינוחה על שביל כורכר שמסומן במספר 7. בהמשך, לאחר כחצי שעה מגיעים לצומת משולטת, פונים ימינה ונצמדים לשביל 7 שממשיך ישר. מתחילים לרדת בשיפוע תלול ובהרבה פיתולים עד שמגיעים לPedern שם עצרנו לחצי שעה של התרעננות קלה ורכישת דרכון הדרך אותו החתמנו בכל אכסניה אליה הגענו. ניתן לראות את המשך השביל המטפס על גבעה שצורתה מניפה. יש אפשרות לוותר על העלייה התלולה ולעלות בדרך הכורכר מצד שמאל. למעשה, ניתן להמשיך וללכת על קטע הכורכר עד לFanes (זה אומר שמוסיפים 1ק"מ של הליכה). בחרנו בדרך המאתגרת והתחלנו לעלות השביל הימני. השביל אכן תלול ומפותל אך קצר. בסוף העלייה עצרנו לארוחה קלה שנפסקה בשל טיפות גשם שהחלנו לרדת והזכירו לנו שאנחנו צריכים להמשיך ללכת. משם ועד לFanes לקח לנו כשעתיים הליכה.

הגענו לאכסניה, 33יורו לינה וארוחת בוקר בחדר של עשרה אנשים. הרעב הכריע ולכן ישר ישבנו לאכול צהריים ולאחר מכן התפנינו לכביסות ומקלחת. ארוחת הערב הייתה נהדרת ואני ממליצה בחום על השטרודל תפוחים שהיה מושלם!

נקודת התחלה: Fennes    נקודת סיום: Lagazuoi    מרחק: 13ק"מ    זמן: 9 וחצי שעות 

עלייה: 1188מ'    ירידה: 480מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 2800מ'

יצאנו לדרך בשעה 8:00 כשאנחנו יודעים שיום מאתגר לפנינו. היום מתחיל בטיפוס קצר לראש הגבעה שם מונח צלב גדול ואחריו כשעה וחצי הליכה נוחה בין שטחי מרעה עד תחילת שביל ה-20B (ישנה אפשרות להמשיך בשביל אחר, יש האומרים נוח יותר). מתחילים לטפס, המקטע האחרון של העלייה מעט תלול אך הנוף שמשתקף בסופו שווה הכל. שעה וחצי עלייה ראשונה עד לפאס שהיה מעט מושלג עם רוחות חזקות, יורדים ירידה תלולה על צלע ההר, נוף מדהים לאגם Lagazuoi ולאחר מכן עלייה תלולה נוספת שמסתיימת בשביל נחש תלול עד לאכסניה Lagazuoi.

לפני עלייה זו עצרנו להתרעננות והחזרת אנרגיות לגוף עם שקדים, תמרים וחטיף אנרגיה. התחלנו את העלייה כשהרוחות היו חזקות מתמיד, לאורך כל הדרך פתיתי שלג הכו בנו בחוזקה וככל שעלינו כך זה התגבר עד למצב בו לא ראינו את השביל ולא מה שיש מלפנינו. הביגוד שעלינו לא מתאים למזג אוויר מושלג מה שהביא לחוסר תחושה בכל הגוף ובמיוחד בכפות הידיים ובפנים שהחלו לשרוף מכאב וחתכים החלו להופיע על העור החשוף, אמרתי שיהיה חוויתי! בשלב זה הייתה מעט פאניקה לכן החלטנו לעצור באחד הביצורים שנשארו באזור ממלחמת העולם הראשונה, המתנו שם לסוף הסופה והתחממנו בינתיים כמה שיכולנו. כשמזג האוויר נרגע והשמש יצאה ללא כל  זכר לסופת השלגים יצאנו והבנו שהיינו כ200מ' עלייה מהאכסניה. 

לא הזמנו מקום מראש ולא נשארו לנו מיטות פנויות לכן החלטנו לקחת את הרכבל לאכסניה Galina ששכנה לרגלי ההר ולמחרת בבוקר לעלות עם הרכבל בחזרה ולהמשיך את המסלול. אכסניה זו מאוד קטנה ומשפחתית, אווירה מאוד נעימה ואני ממליצה לשהות שם במידה ואתם לא מעוניינים בעומס שיש למעלה. לקחנו חדר זוגי + א.בוקר ב65יורו.

נקודת התחלה: Lagazuoi    נקודת סיום: Averau    מרחק: 11.5ק"מ    זמן: 6 וחצי שעות 

עלייה: 1215מ'    ירידה: 565מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 2800מ'

לאחר ארוחת בוקר עלינו עם הרכבל חזרה לLagazuoi שם נכנסנו למנהרות שנחצבו במלחמת העולם השנייה, לאחר שעתיים וחצי של ירידה חזרנו לאכסניה בה ישנו, לקחנו את התיקים וירדנו עם הכביש, ירידה של בערך 3ק"מ, עד לרכבל שלקח אותנו לRifugio Scoiattoli.

מול Rifugio Scoiattoli תראו את צ'ינקווה טורי. ישבנו במרפסת לארוחת צהריים והתענגנו על קרני השמש החזקות. כל אחד לקח פסטה מעולה, 10יורו לצלחת פסטה.

לאחר הפסקה די ארוכה אך מענגת עלינו בעליה המעט תלולה לAverau המשקיף לנוף עוצר נשימה. אכסניה זו היא ברמה מאוד גבוהה, אני ממליצה עליה בחום בשל הנוף למרגלות ההר שהאכסניה נמצאת בפסגתו, השירות הנהדר והאוכל המצוין.

נקודת התחלה: Averau    נקודת סיום: Stazaluana    מרחק: 18.5ק"מ 

עלייה: 345מ'    ירידה: 850מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 2415מ'

לאחר ארוחת בוקר מפנקת יצאנו בכוונה לרדת דרך ויה פרטה מה שלא התאפשר בשל מזג האוויר. במקום זה עלינו לRifugio Nuvolau לראות על מה כולם מדברים. בעלי הבית חביבים, אחרי סיבוב קצר על מנחת המסוקים ממנו לא ראינו כלום בשל מזג האוויר, חזרנו לAverau לקחנו את התיקים והמשכנו ללכת בשביל של AV1 שהיה נוח להליכה עד שבסוף היום הגענו לStazaluana  אכסניה פרטית מעט יקרה אך מי שרוצה להתפנק יום אחד בחדר נפרד זו אופציה מעולה.

נקודת התחלה: Stazaluana    נקודת סיום: Vazoller    מרחק: 16ק"מ 

עלייה: 750מ'    ירידה: 950מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 2191מ'

מתחיל בעלייה של שעתיים עד Rifugio Coldai. לאחר מכן הליכה של כשעה במגמת ירידה עד לתחילת הטיפוס לTissi . מנקודה זו הטיפוס לא קשה, פחות מחצי שעה אך מי שאין לו מה לחפש בTissi לא חייב לעלות לשם ויכול להמשיך ישר בשביל עוד כשעה וחצי לכיוון Vazoller   Rifugio Vazoller זו אכסניה ספרטנית. כלומר, ארוחת הערב תלויה במה שנותר מהמשלוח החודשי ומה שגדל בגינת הירק המקסימה שמחוץ למבנה, מקלחת של 3 דקות עם אסימון שניתן לרכוש, מבנה יחסית קטן ובעל אוירה טובה.

הגענו ליום זה תשושים כשכל שריר בגוף שלנו כואב, הנחנו שזה בגלל התזונה שמכילה ברובה פחמימות ואין חלבונים לכן החלטנו להזמין ביצים מהמטבח והרבה, הזמנו 14 ביצים קשות, 7 לכל אחד ושילמנו 2יורו על כל ביצה, כן, זה באמת קרה.

נקודת התחלה: Vazoller    נקודת סיום: San sebatiano    מרחק: 18ק"מ 

עלייה: 580מ'    ירידה: 730מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 1933מ'

היום הזה לא היה קשה במיוחד, עם כמה טיפוסים מתישים אך לא מאוד ארוכים (כחצי שעה כל טיפוס) ועם ירידה תלולה של כשעה בסופו עד לSan sebatiano

נקודת התחלה: San sebatiano    נקודת סיום: Rifugio Pian de Fontana    מרחק: 16ק"מ 

עלייה: 820מ'    ירידה: 850מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 1857מ'

יום לפני היום האחרון, מוכנים לכל אתגר, שום דבר לא יכול לנצח אותנו. אנחנו חלק מהדרך, חלק מההר, הגוף התרגל למשקל שעל הגב, הרגליים הולכות מבלי שום שכנוע ועבודה מנטלית כמקבלות על עצמן את השגרה החדשה, השקמה בשעת זריחה ללא צורך בשעון מעורר והנפש שמודה על האוויר הצח והשלווה העוטפת אותנו. ההליכה מתאפיינת היום ברובה בירידה תלולה עד ההגעה לאכסניה.

Rifugio Pian de Fontana היא אכסניה מיוחדת הממוקמת בלב ההר, רחוק מן הציביליזציה, מוקפת בנוף הררי שמילים לא יוכלו לתאר. זו גם אכסניה ספרטנית המקבלת את כל המצרכים פעם בחודש דרך רכבל המיועד להעברת מזון. בחדר הראשי נמצא האח שם כולם מתרכזים בשל הקור שבחוץ, מצטופפים ומעבירים חוויות מהיום שהיה ושיהיה.

נקודת התחלה: Rifugio Pian de Fontana    נקודת סיום: Belluno    מרחק: 18ק"מ 

עלייה: 250מ'    ירידה: 1250מ'    נקודה הגבוה ביותר ליום זה: 1857מ'

יום אחרון למסלול. יום שמח מצד אחד מכיוון שהשגנו את המטרה וניצחנו את כל המכשולים ומצב שני מעט עצב וגעגוע להליכות, החוויות, הנופים השונים שנגלו אלינו בכל יום, תחושת השלווה, הרוגע והחופש שטיול כזה יוצר.

ההליכה כולה היא ירידה בתוך יער סבוך ולח. בדרך למטה הכרנו חבר נחמד שהציע לנו טרמפ עם חברים שלו מהחניון של השמורה עד לתחנת הרכבת, ההצעה התקבלה בברכה ובשמחה.

טיפים:

  1. במידה ואתם יוצאים בעונה העמוסה הזמינו את הבקתות מראש. אנחנו לא הזמנו מאחר וזו לא העונה אך נאלצנו לוותר על לינה בLagazuoi מאחר ולא היה מקום.
  2. הצטיידו בכל בוקר בסנדוויצים. אנחנו אהבנו להתחיל את ההליכה על בטן ריקה ולאחר שעתיים שלוש ישבנו לאכול. הצטיידו גם באגוזים, תמרים, חטיפי אנרגיה זה תמיד עוזר!
  3. אסור שהתיק יעבור את ה10קילו (כולל 3 ליטר מים בכל יום). אין מקום למשקל מיותר.
  4. אני ממליצה לעזוב את האוהלים בבית ולהתפנק ברפיוג'ים מכמה סיבות, הראשונה היא משקל התיק שזה קריטי, בנוסף האכסניות לאורך הדרך טובות מאוד ומספקות כל מה שנדרש על מנת שנקום ביום למחרת רעננים ומוכנים להליכה, כל אכסניה מיוחדת ושונה והמפגש עם האנשים בסוף היום הוא חלק בלתי נפרד מההווי של המסלול.
  5. תקחו איתכם ליינר המתאים לטמפרטורות נמוכות וביגוד שיתאים לכל מזג אוויר.
  6. תמרים, שקדים וחטיפי אנרגיה(לא החטיפים ללא הסוכר ומה שמוכרים לכם בפרסומות, החטיפים המכילים כמות רצינית של חלבון ויכלים להחליף ארוחה)
  7. מפה! חשוב מאוד! במידה וישנם שינויים בשל מזג אוויר, פציעה או חוסר מקום באכסניה. תהיו מצוידים במפה של המסלול המסמנת את האכסניות בדרך, רכבלים ואופציות נוספות לסטייה מהשביל. אני יכולה לומר כי המפה שירתה אותנו נאמנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

האתר נבנה על ידי WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: